Amióta először kóstoltam a Marlenkát egy teaházban, azóta szeretném elkészíteni. Már sokszor szemeztem a különféle receptekkel, de az alábbit találtam a legszimpatikusabbnak. Ezt a receptet Júlia adta közre az Lx konyhalistán, ezt másoltam be ide, végén a saját megjegyzéseimmel.
Marlenka
Az eredeti leírás:
„Marlenka - mézes - szerintük egy régi örmény recept, ami az orosz asszonyok kedvenc
receptje.
Tészta: 100 g vaj 2 evőkanál méz 250 g cukor 1 kiskanál ecet 1evőkanál szóda 2 tojás 700 g simaliszt
Összekeverjük a szódát és az ecetet. Erre egy magasabb edényt használjunk, mert hab képződik a tetején. Egy edényben kikeverjük a vajat, mézet és a
cukrot, majd hozzáadjuk az ecetes szódát, és tovább keverjük. A keveréket
lángra tesszük és állandó keverés mellett 2 tojást adunk hozzá, és addig keverjük, míg habos nem lesz a színe és a keverékünk, meg nem barnul. Akkor azonnal levesszük a tűzről. Kicsit hagyjuk hűlni és hozzáadjuk a 700 g simalisztet és az így kapott tésztát jól kidolgozzuk. A tésztát 7-8 cipócskára osztjuk, egyenként élelmiszerfóliába csomagoljuk, letakarjuk és egy órát meleg helyen állni hagyjuk. Egy óra múlva mindegyik cipócskát palacsinta formára (kb. a vastagságát jelöli ezzel) sodrunk és 190°C fokra melegített sütőben kb. 4 perc alatt megsütjük. Figyeljünk rá, hogy meg ne égjen, mert
gyorsan sül.
Krém: 200 g vaj 1 doboz sűrített tej (Salko ez egy márka) a doboz kb. 2 dl lehet nem kötelező, de tehetünk bele mogyorót (nem földi mogyorót) és 100 g konyakot
A sűrített tejet dobozostól 3 órán át főzzük úgy, hogy teljesen el legyen lepve vízzel. Kihangsúlyozza, hogy a 3 órát nagyon fontos betartani. Utána a dobozt kihűtjük így a doboz belsejében a sűrített tej barna színű kása sűrűségű anyaggá válik. Ezt kiborítjuk egy tálba és a vajjal addig mixeljük míg egy homogén anyagot nem kapunk. Ekkor belekeverhetjük a nem kötelező anyagokat - mogyoró, konyak - majd ezzel a keverékkel megtöltjük a megsült tortalapokat. A tetejére egy megsült lapot reszelünk, amit tetszés szerint ízesíthetünk (összekeverhetünk) dióval esetleg kakaóval.
Megjegyzés: Valaki hozzáfűzte, hogy neki a tészta szétpotyogott, amire egy másik azt válaszolta, hogy a lisztet nagyon forró (forrásban lévő) masszába kel belekeverni, mert máskülönben szétpotyog a tészta és a lapokat csak 1-2 percig kell sütni. Amennyiben a lapok túl kemények lennének jól meg kell kenni kávéval esetleg konyakkal.”
Megjegyzés: nem tudom itthon milyen konzervdobozos sűrített tej kapható, én ezt Szlovákiában vettem, de már láttam itthon is. A főzés után az állaga olyan, mint egy sűrű karamellkrém, az íze is ahhoz hasonlít. Finom krémet lehetne belőle készíteni karamelltortához. Végig a legkisebb hőfokon főztem.
Szóda alatt nem voltam biztos benne, hogy mit ért, szalakálit vagy szódabikarbónát, az utóbbit tettem hozzá. A lisztet a forró masszához kevertem. Szerintem egy kicsit sok a liszt, mert elég kemény lett a tészta, legközelebb 10 dekával kevesebbet teszek bele. Úgy tudtam kinyújtani, hogy fél percre betettem a mikróba a gombócokat, mielőtt kinyújtottam, így visszapuhult, de így is izomlázam lett, mire a 7 lappal végeztem. Max. 2-3 percig sütöttem, az elég volt.
A krém fantasztikus lett, darált mogyorót és konyakot is tettem hozzá.
A lapokat megkentem konyakos kávéval, hogy puhább legyen, az ízén sem rontott.
Tetejére az összetört lapot kakaóporral és a darált mogyoró maradékával kevertem össze.
Kicsit macerás, de szerintem megéri.
|