|
Tejszínes halragu leveles tésztában
Hozzávalók 4 főre:
0,5 kg leveles-vajas tészta
1 tojás
A halraguhoz:
0,5 kg pangasius halfilé
fél citrom leve
Kotányi halfűszer
2-3 evőkanál liszt
1 evőkanál vaj
1,5 dl főzőtejszín
A spenótkrémhez:
25 dkg fagyasztott spenót
3 evőkanál vaj
3 evőkanál liszt
2 dl tej
1,5 dl tejszín
1 gerezd fokhagyma
só
Ha nem gyárilag kinyújtott leveles-vajas tésztát használok, akkor a tésztát kettévágom és egyenként kb. 40x20 cm-es lappá nyújtom. Megrajzolom a halsablont (17 cm hosszú és 9 cm széles), 2 példányban kivágom, az egyiknek a közepét is, kb. 0,8 cm-es peremet hagyva. Minden halhoz 3 db-ot szabok ki a tésztából, egyet az aljának, egy keretet az oldalának (magasságának) és egyet a tetejének. Sütőpapírral bélelt tepsibe fektetem az alsó lapot, megkenem tojással (főleg a széleit) és ráhelyezem a lyukas közepű tésztát. A közepét villával megszurkálom. A tetejére kerülő tésztát külön sütöm, mert valamivel kevesebb idő kell a sütéséhez. Ezeket a darabokat is sütőpapíros tepsibe fektetem, a farkát villával cifrázom a testét szeletelt mandulával kirakosgatom. A sütőt 200 °C-ra előmelegítem, a tetejét kb. 12-14 percig, a testét kb. 15-16 percig sütöm.
A raguhoz a halat felkockázom, citromlevet csöpögtetek rá és fűszerezem halfűszerrel. Megszórom liszttel, majd egy serpenyőben vajat olvasztok és átsütöm rajta a haldarabokat. Ha már egy kicsit megpirult, főzőtejszínt öntök rá és összeforralom.
A spenóthoz először a vajon megfuttatom a lisztet, felöntöm a tejjel, hozzáadom a spenótot, sózom, borsozom, zúzott fokhagymával és borssal ízesítem, és pár percig főzöm. Annyi tejszínt öntök hozzá, hogy krémes-mártásos állagú legyen. Ahogy hűl, úgy sűrűsödig, így lehet, hogy tálalás előtt még kell egy kis tejszínnel vagy tejjel hígítani.
Tálaláskor a tányérra kanalazom a spenót negyedét, az ujjammal hullámvonalakat húzok bele, ráhelyezem a tészta alsó részét, az üreget megtöltöm a halragu negyedével és ráhelyezem a tetejét. Snidlinggel, petrezselyemmel és koktélparadicsommal díszítem.
Megjegyzés: a szabásból megmaradt tésztát egymásra rakom (nem szabad összegyúrni!), kinyújtom, néhányszor hajtogatom, kinyújtom és kiszabom belőle a halformákat. Ne keverjük az eredeti és az újranyújtott tésztából készült darabokat, mert az újranyújtott tésztasülés közben kicsit jobban zsugorodik, így formátlan lesz, ha vegyesen használjuk!
| |
Kedves Judit!
Köszönöm szépen a dícséretet.:)
Az első képen kiszabom az alját, és a keretet. A 2. képen épp az alsó tésztát kenem meg, a 3 képen meg már rajta van a keret is. Sülés közben a keret megemelkedik, az adja az oldalát, hogy a ragu a tésztában maradjon + a tető. Így áll 3 részből egy db "haltányér". Azokat a kisebb halformájú tésztadarabokat, amelyek a keret közepéből megmaradnak, ugyanúgy használom fel, mint a többi leesett tésztamaradékot, ahogy a megjegyzésben már leírtam, de ha nem spórolsz a tésztával, akkor a maradékokat, így a kishal-közepet is bekenem tojással, megszórom reszelt sajttal, és külön megsütöm, ami olyan lesz, mint a sajtos rúd.
Üdv. Aliz