| A családi közös ünnepek alkalmával sokszor készítettem un. Gesztenyés piskótából készített tortát, mivel az egyik unokatestvér egy ideig allergiás volt a tejtermékekre és a lisztre. A gesztenyés piskóta nem tartalmaz lisztet, ugyanis gesztenyemasszával készül. A tejszínt Hullala cukrászhabbal helyettesítettem (ami növényi eredetű), amit sokféleképpen ízesítettem, kakaóval, gyümölcsökkel, szörpökkel, így minden alkalomra más-és más ízű torta készült. Azóta is nagyon szeretem ezt a fajta piskótát, mert még önmagában is nagyon finom. A legutóbbi közös Katalin és Aliz napra ezt rögtönöztem.
Névnapi rolád
Tészta hozzávalói:
7 tojás
25 dkg gesztenyemassza
20 dkg cukor
rum vagy rumaroma
Krém hozzávalói:
4 dl tejszín
1 tábla fehér csoki
1 tábla keserű csoki
2 púpos evőkanál cukor
1 csomag vaníliás cukor
A tojások sárgáját a gesztenyemasszával, 10 dkg cukorral, egy kevés rummal vagy inkább rumaromával jól kikeverem. A tojások fehérjét kemény habbá verem a cukor másik felével, és óvatosan a gesztenyés masszába forgatom.
Egy nagy tepsit sütőpapírral kibélelek és belesimítom a masszát. 180 °C-os sütőben megsütöm. Még forrón papírral együtt összetekerem, majd óvatosan lefejtem róla. Kicsit jobban ráragad, mint a sima piskóta, mivel nagy a gesztenye nedvességtartalma. (A gesztenyemasszák sem egyformák, van egészen száraz, meg van nagyon nedves is. Legutóbb én is kifogtam egy ilyet, ezért nem is tudtam olyan szépen összetekerni, kicsit szakadozott, de ez ne vegye el senki kedvét, ugyanis a krém alatt nem látszik.) Kiterítve hagyom teljesen kihűlni, hogy a fölösleges nedvesség el tudjon párologni belőle.
A krémet jóval előbb el kell készíteni. Én többnyire előző nap szoktam.
A fehér krémhez 2 dl tejszínbe egy púpos evőkanál cukrot teszek, a vaníliás cukrot és a fehér csokit teszem, majd folytonosan kevergetve forrásig hevítem. Amikor látom, hogy kezd forrni, azonnal leveszem a tűzről, és egy kicsit kevergetem, hogy sima egynemű masszát kapjak.
Ügyanígy járok el a másik felével, csak keserű csokival és vaníliás cukor helyett kis rummal vagy aromával ízesítem.
Néha megkeverve kihűtöm, majd hosszabb időre a hűtőbe teszem. Nagyon hidegnek kell lennie. Ezután egy habverővel (géppel), inkább lassabb fokozaton sűrű, habos krémet keverek belőle. Nem lesz annyira sűrű, mint egy vajas krém, de sűrűbb egy egyszerű tejszínhabnál. Vigyázni kell, nehogy túlverjük, mert akkor kicsapódik belőle a vaj. (A vaj tejszínből készül köpüléssel, ami hasonló azzal, ha túl sokáig veretjük a robotgéppel.) Ha így járunk sajnos újra fel kell melegíteni és újra lehűteni. Az így készített hab (krém) nem esik úgy össze, mint a tejszínhab, tehát alkalmas torták töltésére.
A kiterített tortalap kisebb felét fehérrel, a nagyobbat barna krémmel töltöm, feltekerem, kívül is bevonom a maradék fehér krémmel, és a barnával díszítem.
Megjegyzés.
Ha tortát akarok belőle készíteni, akkor a lapokat külön-külön sütöm meg, mert ez tészta sajnos nem alkalmas arra, hogy formában vastag tésztát süssek belőle, amit majd több részre vágok vízszintesen. A vékony lapok kicsit ropogósabbak lesznek, mint a rolád tésztája és nagyon finom.
| |