|
Rétes
A tésztához:
0,5 kg liszt (fele sima, fele rétes)
-
kb. 3-4 dl langyos víz
-
1 kávéskanál só
-
1 evőkanál ecet
-
1-2 evőkanál olaj
A töltelékhez:
-
0,5 kg túró
-
vaníliás cukor
-
reszelt citromhéj
-
csipetnyi só
-
cukor (ízlés szerint)
-
mazsola (ízlés szerint)
-
1 tojássárgája
-
1 kg alma
-
cukor
-
fahéj
A lisztet összekeverem. A vízben elkeverem a sót és az ecetet. A liszthez keverem az olajat (sokak szerint egy diónyi zsír a legjobb zsiradék hozzá) és annyi folyadékot, amennyitől puha állagú, rugalmas tészta lesz. Először nem öntöm hozzá mind, inkább még adok hozzá szükség szerint. Jól kidolgozom, olajjal megkenem a tetejét, egy lábassal letakarom, és egy fél órát hagyom pihenni. 2 cipót készítek belőle.
Az asztal egy tiszta abrosszal leterítem, liszttel meghintem, és a tésztát először a kézfejjel nyújtom, amekkorára csak lehet, majd az abroszra teszem, és körben egyenletesen nyújtom nagyon vékonyra. A vastagabb szélét körben leszedem, meglocsolom olajjal, meghintem zsemlemorzsával és csíkban a szélére helyezem a tölteléket. Az abrosz segítségével feltekerem. (Nagymamám nagy mestere volt a rétes sütésnek, és számtalanszor láttam, ahogy készíti. Nagyon levegősen tekerte fel a tésztát. Az abrosz segítségével mindig dobott rajta egy kicsit, így a rétegek közé több levegő szorult, amitől még levelesebb, és légiesen könnyű lett. A rudat tepsi hosszúságúra vágom, a végeit összenyomom, és sütőpapíros tepsibe fektetem. Olajjal lekenem a tetejét és 200 °C-os sütőben megsütöm.
A túrótöltelékhez a túrót összekeverem a többi hozzávalóval. Ha nagyon száraz, egy kevés tejfölt is keverek hozzá. Cukrot vagy édesítőt ízlés szerint adok hozzá.
Az almát meghámozom, a reszelő durvább fokán lereszelem, kinyomom a levét, ízlés szerint cukorral és fahéjjal összekeverem.
Megjegyzés: a liszt minősége sokat számít. Sokan csak sima lisztből sütik. A rétesliszt elnevezés egyáltalán nem azt jelenti, hogy abból készül a rétestészta, legfeljebb keverni lehet a simával.
| |
Zsuzsi!
Jó próbálkozást! Nagymamám nagyon profi volt benne, de sokszor panaszkodott, hogy a liszt nem jó. Én is jártam már úgy, hogy nem akart nyúlni, csak szakadt a tészta, pedig ugyanúgy készítettem. Azért egy próbát megér. Sok sikert hozzá!:)